Gilotyna do paneli – cicha alternatywa?

Nie będę zakładał, że każdy z nas ma doświadczenie z kładzeniem paneli. Jest to proces podobny do puzzli jednak na większą skalę, z większymi puzzlami, które można. Nawet czasem trzeba przyciąć, aby dopasować panele do kształtu podłogi. Która jak każdy właściciel domu prawie zawsze zbliżona jest do figury geometrycznej zwanej prostokątem. Prawie, ponieważ w większości przypadków okazuje się, że kąty to nie zawsze 90 stopni. W innych wypadkach chcemy strwożyć wzór naprzemiennego układania paneli, aby szpary spoin tworzyły symetryczny wzór. Jeszcze innym razem szerokość pokoju nie pokrywa się z wielokrotnością długości paneli. Na te i na wiele innych rozterek remedium są narzędzia do cięcia.

Gilotyna do paneli i inne wyrafinowane przecinaki

Ciecie różnego typu przedmiotów nierozerwalnie towarzyszy rozwojowi naszej cywilizacji. Przez lata opracowaliśmy już wiele narzędzi. Panele nie są naszym głównym wrogiem. To też wszystkie rozwiązania mimochodem zostały w dziedzinie ich ciecia wdrożone. Począwszy od najprostszych pił ręcznych, możemy wymieniać zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

  • Piła ręczna – Zaletą na pewno jest precyzja i wysoka uniwersalność cieć. Niestety te zależą one głównie od umiejętności operatora piły. Drugim poważnym minusem jest wydajność piły ręcznej podczas ciecia paneli. Również zależna od wspominanego operatora.
  • Wyrzynarka – Jest to tak naprawdę ulepszona wersja poprzedniego narzędzia. Ma jeszcze bardziej podniesiony parametr precyzji i manewrowości. Natomiast nie podlega tak wielkiej zależność od umiejętności operatora. Co do precyzji wymaga pewnego treningu. Jednak problem wydajności jest tu znacznie zredukowany.
  • Pilarki tarczowe – Jest to narzędzie, dzięki któremu możemy w prosty sposób dokonywać równych i szybkich cieć. W zasadzie te pilarki tarczowe dzielimy na dwa typy: ręczne i stołowe. W obu przypadkach działają szybko. Jednak ciężko jest o bardziej skomplikowane ciecia niż proste linie.

Gilotyna do paneli – finezja w cieciu

Wszystkie wymienione wcześniej sposoby ciecia mają jedna wspólną wadę. Generują pył czasem i hałas. Alternatywą jest właśnie gilotyna do paneli. Jej zasada działania opiera się na łamaniu paneli. Panel przełamywany jest prostopadle do dłuższego boku. Kolejnym minusem jest ściskanie. Gilotyna dział na zasadzie miażdżenia dlatego część paneli na przykład aluminiowe czy z zatrzaskami.