Kolorowanki dla dziecka. Jakie są ich rodzaje?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad rodzajami kolorowanek dla dziecka lub ich pozytywnym wpływem na jego rozwój, odpowiedzmy sobie na pytanie czy każde z maluchów jest chętne by rysować? Założę się, że znajdą się małe uparciuchy, które nie chcą kolorować. Nie i już. Bo to jest nudne. Bo mogę pobawić się telefonem albo pooglądać telewizję. Po co rysować jak zaraz mama mi domaluje kwiatka albo poprawi słoneczko. Wystarczy, że w przedszkolu czy szkole kolorujemy, po co jeszcze to robić w domu. A czy Ty jako rodzic, jesteś za kolorowankami dla dziecka? Zmuszasz do malowania czy odpuszczasz? A może skutecznie zachęcasz? No właśnie, jakie kolorowanki dla dziecka znaleźć by były ciekawe i jak zachęcić go do malowania?

Jak zachęcić dziecko do kolorowania?

Zacznij jak najwcześniej zachęcać dziecko do artystycznego tworzenia. Maluch, który zaczyna rysować w wieku 10 miesięcy w późniejszym czasie uważa to za czynność naturalną i chętnie do tego wraca. Tu nie chodzi o arcydzieło, a o to, że dziecko nie zastanawia się co narysować i jak pokolorować. Po prostu bierze do ręki przybory, maluje i nieźle się przy tym bawi.

Jeśli jednak jest za późno na wczesną inicjację artystyczną nic straconego. Wystarczy rozpalić w dziecku entuzjazm związany z rysowaniem. Nie mów „musisz rysować, dzięki temu szybciej nauczysz się pisać” albo „bo nauczycielka kazała”. Pokaż swojej córce lub synowi, że rysowanie, kolorowanie, tworzenie może być wspaniałą zabawą. Rozłóż na podłodze szary papier, a dziecko niech maluje stopami. Nie bój się, że się pobrudzi. Między innymi o to w tym chodzi, by mieć frajdę. Rozwiń folię spożywczą między drzewami w Twoim ogrodzie i malujcie całą rodziną farbami za pomocą palców. Gwarantuję, że dzięki takim zabawom i chłopiec i dziewczynka chętniej wezmą w dłonie kredki, farby czy mazaki.

Jakie kolorowanki dla dziecka wybrać i jakie są ich rodzaje?

Wybierz postać, zwierzę, kwiat, widok, które Twoje dziecko lubi. Najzwyczajniej w świecie taka kolorowanka będzie dla niego atrakcyjniejsza. Zorganizuj konkurs na najładniejsze kolorowanki dla dziecka i koloruj razem z nim. Dla odmiany możesz poprosić o zaprojektowanie przez Twoje dziecko rysowanki dla dorosłego.
Znajdziesz na rynku rysowanki o różnym stopniu trudności, dla chłopca i dziewczynki w różnym wieku. Spotkasz malowanki czyli kolorowanki wodne do których wystarczy zwilżony wodą pędzel. Oczywiście są również kolorowanki online gdzie dziecko wypełnia obrazek barwami w specjalnej aplikacji. Znane są także antykolorowanki. Dzięki nim dziecko może uzupełniać obrazek własnymi rysunkami.

Podsumowując jedno jest pewne. Kolorowanki dla dziecka przynoszą ogromny zysk. Rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, usprawniają motorykę małą i przygotowują do pisania, uczą kolorów, kreatywności. Jest to także dobre ćwiczenie na koncentrację. Dodatkowo sprawia radość i relaksuje. Pamiętaj, że sztuka i nawet zwykłe kolorowanki dla dziecka mają właściwości arteterapeutyczne.

Dodaj komentarz