Kupno spółek – czym jest i jak przebiega?

Kupno spółek – jak ono przebiega?

Spółki, które możemy znaleźć na rynku czasem nie radzą sobie najlepiej. Po dłuższym czasie niektóre likwidują przedsiębiorstwa. Spółki, które staniały lub są już upadające są łakomym kąskiem dla niektórych firm, zajmujących się skupowaniem ich. Jeśli staniały, zapewne kiedyś zdrożeją… wystarczy przeczekać najgorsze na odpowiedni moment. Mówiąc prościej, gdy spółka przestaje przynosić dochody i nieopłacalna jest jej dalsza funkcja, zostaje ona skupowana za małą wartość. Skupem zajmują się specjalne firmy.

Kto skupuje spółki?

Jeśli jakaś spółka jest dla danej firmy nie opłacalna, przedsiębiorca nie chce już dłużej jej utrzymywać. Specjalnie wykwalifikowane firmy zajmują się skupowaniem „upadłych” spółek, dając im drugie życie, a one dzielą się na czyste – czyli takie, które nie posiadają zadłużeń z wcześniej funkcjonującą działalnością, ani niechcianych wierzycieli. Spółki zadłużone są natomiast już niemal upadłymi lub nawet w upadłości.

Kupno spółek co jest ich celem ?

Oczywiście zarobek… Spółki w stanie likwidacji pozwalają uzyskać korzyści finansowe dla sprzedających. Najczęściej sprzedaje się spółki ponieważ wiele razy problemy pomiędzy wspólnikami oraz sprawy finansowe powodują, że dana spółka upada. Przed zakupem określonej spółki, należy dokładnie ją sprawdzić, ponieważ warto zorientować się jak zły jest stan i czy nie jest obciążona finansowo, abyśmy nie wyrzucili naszych pieniędzy w błoto. Jeśli wszystko jest w porządku, wtedy dopiero możemy podpisać umowę o kupnie danej spółki. Oczywiście dzięki temu, że sprzedawane spółki nie przynoszą dochodów, są często tanio nabywane przez firmy skupujące, które mogą je sprzedać z zyskiem lub wykorzystać dla siebie. Dzięki temu obie strony czerpią korzyści, a to napędza rynek.

Kupno spółek – ważna zasada kupna!

Umowa o braku zobowiązań finansowych… to bardzo ważna sprawa. Nikt z nas nie chciałby kupić spółkę obciążoną jakąś ratą. Bardzo istotne, a jednocześnie łatwe i szybkie rozwiązanie to umowa, która zawiera potwierdzenie o braku obciążeń finansowych. Często zdarzało się kiedyś, że spółki były pułapką dla kupujących, stąd właśnie wzięły się takie dokumenty. Dzięki nim można spokojnie zakupować spółki a sprzedawcy, którzy mają czyste sumienie bez problemu podpiszą takową umowę.