Nebulizacja – na co, po co i dla kogo?

Przeziębienie atakuje nas wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Nie ma ogólnie ustalonej pory, w której wszyscy chorujemy. Przeziębienie może złapać nas dosłownie w każdej chwili. Wystarczy, że zbyt cienko ubierzemy się w zimny dzień lub zapomnimy parasola w dzień deszczowy i przemoczeni wejdziemy do ciepłego i suchego mieszkania. Nie da się uniknąć infekcji układu dróg oddechowych, jednak można stosować środki zaradcze. Jednym z nich, jest nebulizacja, czyli inaczej aerozoloterapia. Kto może sięgać po tę metodę i w czym może ona pomóc?

Nebulizator – rodzaje i ich przeznaczenie

Nebulizator siateczkowy, ultradźwiękowy i pneumatyczny to trzy główne rodzaje urządzeń do wykonywania terapii inhalacyjnej w domu. Podział stosuje się, aby odróżnić to, w jaki sposób działa poszczególny rodzaj i w jaki sposób rozbija cząsteczki płynnego leku, tworząc aerozol. W aptekach i sklepach medycznych możemy dostać zarówno same nebulizatory, jak i preparaty i leki przeznaczone do nebulizacji.

Dzieląc nebulizatory na trzy typy, można o nich powiedzieć to, że:

  • Nebulizator siateczkowy – przetwarza płynny lek w aerozol przy pomocy wibrującej siateczki, zwanej również membraną. Membrana ta ma w sobie setki mikroskopijnych otworów, przez które przeciskają się duże cząsteczki leku. Wibracje wprawiają urządzenie w ruch, duże cząsteczki zmieniają się w mikroskopijne, tworząc aerozol, czyli mgiełkę. Tego typu urządzenia są odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i można przy ich pomocy podawać większość leków przeznaczonych do nebulizacji.
  • Nebulizator ultradźwiękowy – przetwarza płynny lek lub inną substancję leczniczą w aerozol przy pomocy ultradźwięków. Specjalny kryształ poprzez drgania generuje mgiełkę, która przy pomocy ustnika lub maseczki trafia prosto do chorego miejsca, czyli do dróg oddechowych. Tego typu urządzenia są dość głośne, więc nie zaleca się ich w przypadku małych dzieci. Ponadto nie nadają się do podawania takich preparatów jak antybiotyki, zawiesiny, czy biofarmaceutyki.
  • Nebulizator pneumatyczny, zwany również nebulizatorem ciśnieniowym – przetwarza płynny lek w aerozol przy pomocy sprężonego powietrza, które wytwarza kompresor. Są to jedne z najprostszych urządzeń na rynku, jednak nie nadają się dla każdego.

Najbardziej wydajny i jednocześnie najbardziej praktyczny, jest nebulizator siateczkowy. Wykorzystuje w pełni cały zaaplikowany do zbiorniczka lek i jest przy tym niezwykle cichy, dlatego nadaje się również dla małych dzieci i niemowlaków.

Czynniki wywołujące przeziębienie i inne choroby układu oddechowego

Jest mnóstwo czynników, które wywołują u nas choroby układu oddechowego. Może to być dym papierosowy, dym tytoniowy, pyły i opary z substancji chemicznych w miejscu zatrudnienia, czy też zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, np. SMOG. Innymi powodami chorób układu oddechowego, mogą być również: zła dieta, genetyka, czy też indywidualne predyspozycje.

Sesje inhalacyjne przy pomocy nebulizatora, mogą pomóc w zwalczeniu zarówno pierwszych, jak i tych bardziej rozwiniętych objawów choroby lub przeziębienia. Mgiełka lecznicza, trafiając do układu dróg oddechowych, rozrzedza gęstą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie, a także pomaga nawilżyć przesuszone błony śluzowe nosa i gardła. Taki zabieg może nie tylko udrożnić nasze drogi oddechowe, ale też poprawić nam samopoczucie. Swobodny oddech jest w końcu czymś, co cenimy nade wszystko. Nikt nie lubi, kiedy w czasie wykonywania codziennych obowiązków – czy to w domu, czy też w pracy – cieknie mu z nosa flegma i drapie w gardle. Tych objawów można pozbyć się w bardzo krótkim czasie. Wystarczy tylko zakup odpowiedniego nebulizatora i problem z zatkanym nosem odejdzie w niepamięć.