Dlaczego ludzie mają rośliny za swoich przyjaciół?

Rośliny są w stanie poprawić nasze samopoczucie psychofizyczne. Potwierdzili to nie tylko naukowcy z renomowanych uniwersytetów, ale także zwykli ludzie, których pasją jest ogrodnictwo. Rośliny doniczkowe są nie tylko bardzo estetyczną dekoracją. Mogą również wpływać na nasze samopoczucie, koncentrację, czy też usuwać toksyny z powietrza. Z roślin płynie naprawdę wiele korzyści, dlatego warto mówić o nich tyle, ile tylko można. W tym artykule dowiemy się, dlaczego tak właściwie ludzie uważają rośliny za swoich przyjaciół – zaraz po zwierzętach.

Właściwości lecznicze

Jedną z najlepszych i najbardziej docenianych korzyści, jakie płyną z roślin, są ich właściwości lecznicze. Istnieją bowiem gatunki, które przydają się do wykonywania określonych zabiegów. Dobrym przykładem może być tutaj Aloes. Jest to chyba najbardziej znana roślina lecznicza, która może zarówno leczyć nasz organizm, jak i oczyszczać powietrze w naszych mieszkaniach. Miąższ aloesu bardzo dobrze sprawdza się do gojenia skaleczeń, świetnie również łagodzi oparzenia. Jego właściwości znali już ludzie w starożytnym Egipcie.

Poza działaniem leczniczym niektóre rośliny bardzo dobrze sprawdzają się, jako naturalne oczyszczacze powietrza. Rośliny domowe, czy też rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze, a co za tym idzie, mają silny wpływ na nasze życie. Dobrym przykładem może być tutaj skrzydłokwiat, który eliminuje z powietrza najbardziej niebezpieczne zanieczyszczenia.

Innym, równie dobrym przykładem roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach, w których się znajdują, jest fikus. Te dwie popularne rośliny – które swoją drogą są bardzo proste i niewymagające w uprawie – mają niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Insektom precz!

Naturalny mechanizm do oczyszczania powietrza to jedno. Inną, równie istotną cechą u niektórych roślin, jest ich zdolność do zjadania insektów i owadów. Rośliny owadożerne skradły już serce wielu, głównie dlatego, że komary, muchy i inne tego typu insekty, są ich głównym pożywieniem. Tymi roślinami są rzecz jasna muchołówki. Muchołówka poprzez wydzielanie słodkiego nektaru wabi swoje „ofiary”, a następnie zamyka je w szczelnej pułapce, po czym przystępuje do jedzenia. Roślina dysponuje bowiem włoskami czuciowymi, dzięki którym wychwytuje to, czy owad dostał się do pułapki.

Więcej tlenu?

Inną cechą roślin, która sprawia, że tak chętnie „zapraszamy” je do własnych domów jest to, że produkują tlen. Nie jest to chyba jakaś zaskakująca informacja, niemniej jednak zawsze warto brać ją pod uwagę. Najlepszym przykładem w związku z tym, może być tutaj Sansewieria, zwana również językami teściowej. Z reguły rośliny produkują tlen w ciągu dnia, jednak Sansewieria może to robić również w nocy. Z tego właśnie względu jest to idealna roślina do naszych sypialni.

Innym, równie ważnym aspektem jest to, że rośliny domowe – z reguły są to rośliny doniczkowe – bardzo dobrze nawilżają powietrze. Zwłaszcza sukulenty oraz kaktusy, które mają zdolność do magazynowania wody. To właśnie sprawia, że w pomieszczeniach mamy zagwarantowane zdrowe, wilgotne i przyjemne powietrze.

Jak widać, dużo cech roślin przemawia za tym, że są one naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Różne gatunki możemy ze sobą i tworzyć fantastyczne kompozycje kwiatowe i rabaty kwiatowe. Rośliny, tak jak każde żywe stworzenie, czują i wbrew ogólnemu przekonaniu, również myślą i są świadome tego, w jakim otoczeniu się znajdują. Jeżeli umieścimy je w nieodpowiednim miejscu, mogą nie chcieć rosnąć, mogą im opadać liście i mogą chorować. Dlatego dbajmy o naszych zielonych przyjaciół, aby zarówno im, jak i nam, żyło się lepiej.